Beruška – sledovač čáry

Inspirace pro Berušku pochází z Instructables (Lady Buggy, WiFi Edition).  Vytiskla jsem součástky na 3D tiskárně, nejmenší šandofka domalovala krovky 3D perem a začala jsem shánět součástky…

Beruška, sledovač čáry
Beruška, sledovač čáry

Pak mi napadlo, vzít Berušku na Robotický den 2018, ale ne ve Free Style disciplíně. Vybrala jsem jí čáru, ale nepodařilo se mi ji dotáhnout, a tak mám předsevzetí pro letošní rok. Její registrace jako #1 je velkou motivací projekt dokončit :).

Honzovi děkuji za O-kroužky na kolečka!

Materiál

  • Kontinuální malá serva
  • Line Follow sensory
  • senzor vzdálenosti

Po neustálém váhání, na jaké desce ji oživit, jsem se po konzultaci s Matějem rozhodla vyzkoušet ESP a ultrazvukové čidlo vzdálenosti nahradit GY 9960LLC  RGB a gesture sensorem.

Napájená bude dobíjecí 9V baterií, kde pro serva budou použité “step-downy” na 5 V. To se musím doučit!

ESP32 “Ahoj světe” (podle návodu a kódu na stránce https://navody.arduino-shop.cz/navody-k-produktum/vyvojova-deska-esp32.html)

// Blikání LED s ESP32

// nastavení propojovacího pinu
// pro LED diodu, na většině ESP32
// desek je to pin D2
#define LED 2
// stavová proměnná pro řízení LED diody
bool stav = LOW;

void setup() {
  Serial.begin(115200);
  // nastavení výstupu pro LED diodu
  pinMode(LED, OUTPUT);
}

void loop() {
  // blikání LED diodou za pomoci negace stavu
  digitalWrite(LED, stav);
  stav = !stav;
  delay(500);
}

“Ahoj světe” s ESP32

Cíl: Kvalifikovat se minimálně do II. kola, tedy dokončit alespoň první čáru!

10.5.2019 Berušce se dostalo červené STOP tlačítko a oprava 3D perem!

27.5.2019 Beruška dostala improvizovanou lištu se čtyřmi LF senzory.  K tlačítku jsou připájené kabely a čekám na “microUSB-drát” kablík, který by měl jít k 9V baterii.

Beruška okusila první pokusy se sledováním čáry. Hodnoty senzorů čte pěkně, vrtí motorky. To půjde :).

Teď už to jen dostat všechno pod krovky a ladit…

30.5.2019 Přišly kablíky “microUSB-drátky“. Připájeno k “dupont” drátkům a propojeno se stop tlačítkem a zemí. Ne a ne, vše poskládat dovnitř. Pomůže zkrácení drátků?

Stop tlačítko – microUSB

31.5.2019 Přijel tým z Poličky a tak, po večeři (1/2 pizza a otočka na GJK pro robota studentů, kterého tam zapomněli 8)), ladíme naše roboty. Jejich antracitového sumistu a moji berušku. Doráží Matouš.

Tomášovi díky za zkrácení drátků. Matoušovi za konzultaci k napájení. Oběma za spolupráci při oživení “gesture” senzoru na překážky! Už chybí jen poladit program a také vzdávám marný boj s nacpáním všeho pod berunčiny krovky.

Zkráceno, oživen gesture senzor, ale ať dělám, co dělám, pod krovky se mi to pořád nevejde…

Modeluji improvizovanou spojku mezi podvozek a krovky.

Model

Tisknu…

Tisk
Tisk

1.6.2019 Na první pokus, skvěle padne. Beruška je připravená! Vyrážíme do Kongresového centra.

Zdárná registrace, přepravní box a skalní robotická fanynka Ottinka! #kýč!

Celé dopoledne řeším energetickou krizi. Dokud je beruška připojena přes USB počítače, funguje. Jakmile ji odpojím a připojím k dobíjecí 9V baterii, kolabuje :(… Sháním po okolí (I.P.Pavlova – Karlovo náměstí) 9V alkalické baterie, je to těžké, podaří se mi sehnat jen zinkové v cenové kategorii 25-70,- Kč. Za 5 minut 12:00 stíhám homologaci.

Kolega z konkurenčního týmu mi půjčuje spojené baterie 18650, zdá se, že to půjde…

Díky! #recyklon
beruška si našla kamaráda a trénují spolu 😉

Berušce vadí bílé krátké mezery, s těmi jsem v prvním kole ještě nepočítala. Upravuji program, dva “and” nahrazuji “or“. Beruška zvládá za povzbuzování spolusoutěžících I. kolo! Zvířátkové čáry jsou moc pěkné!

I. kolo

…ale ne, zdá se, že berušce dochází dech, vydrží chvilku a pak začíná zlobit. Hledám chybu v programu… Ale nemá to žádný efekt. Resetuje se ESP? Nezvládá napájení čidel?

Vysílám nejmenší šandofku domů pro původně zavržený “microUSB-drátek” kablík a další součástky, které by se daly pro vyřešení energetické situace využít.

9 V z Ikea a kablík, co se vyplatil :).

Přepojeno. Testování a návrat k původnímu programu. Čas rychle utíká a není čas na hrdinství a radikální změny v programu. To pro příště nebo snad zítra… Psala jsem se jen jako dopomoc, že chci letos hlavně soutěžit…

Beruška v II. kole.

Nyní už beruška na první pokus prošla II. kolem a úspěšně se kvalifikovala do III. To hned zkoušíme, ať víme co odladit. Na rozbočení si vybírá delší trasu a tak nestíhá časový limit a nakonec vyjíždí podlouhlou mezerou mezi papíry s čárou 🙁 – je potřeba to ošetřit.

Ale za chvíli přijíždí Camilo, potkáváme se na metru a než se poličtí vrátí z lodi a večeře, zajdeme s ostatními na jedno, možná dvě pivka a sdílené nachos a řízečky. Pokračujeme domů, poličtí ladí sumistu, který záhadně přestal fungovat tak, jak fungoval a přejí si Matouše. Telepatie, ten totiž během chvilky doráží. Kromě sumisty připravujeme na neděli Ottíky a nedaří se nám dodržet výrazně dřívějšího zalehnutí a noc není úplně klidná.

Ráda bych v neděli pokračovala…, ale slíbila jsem výpomoc v dětském koutku a tak plním slib a společně se zástupci MFF, Otto a Ozo botů (řazeno abecedně) sdílím zkušenosti s robotikou nejen ve výuce :).

Foto z dětského koutku od kamarádů z octopusLABu :). Dík!

Shrnutí: Byl to náročný, ale vcelku vydařený robotický víkend. Milá překvapení, ale i drobná zklamání. Tradiční chaos. Kamarádi, známí. Robotičtí nadšenci.

Mám radost, ze školního týmu, probojovali se až do finálového kola čáry, kterou zvládli, jen nedojeli o pár sekund v časovém limitu! Vyzkoušeli si robocarts s MakeBlockem, to jsem bohužel neviděla ani jednu rozjížďku :(.

Mně se podařilo po dvou letech dotáhnout berušku a zvládnout s ní alespoň dvě soutěžní kola čáry, líbila se… a mohla by pokračovat, připravená byla, moc nechybělo. Třeba to půjde ještě dohnat na robodoupěti? Chtěla jsem i ten “gesture” senzor otestovat, zrychlit a zjemnit pohyb :).

V neděli, v dětském koutku, kde byla připravená ochutnávka robotiky pro veřejnost, zejména s Ozoboty a Ottoboty na platformě Arduino i micro:bit, ale také mBot,  byl od rána nával. Mám z toho dobrý pocit. Myslím, že je dobré, nechat si to lidi vyzkoušet. Jen je to náročné na lidi a organizaci a hloupé, když je tam jeden zavřený celý den. Lidi se zajímali, vraceli, ptali se, zkoušeli… To bylo fajn! Také jsme rozdali všechny ozOttí skládanky a děti nadšeně vybravovaly, stříhaly, lepily a oživovaly své papírové Ottíky skrze Ozoboty ;).

Jen jsem nestihla soutěžit, udělat si čas na kamarády, obědvat a neviděla jsem kvalifikační jízdy studentů ani týmů od kamarádů učitelů, freestyle… a nestihla jsem si projít stánky a dokoupit nové součástky nebo roboty, ale to je vlastně dobře, že jsem ušetřila :)!

Tak snad zase za rok…