“It’s no rocket science, oh wait… It is!”
V roce 2016 jsem si v rámci workshopu na 3d Expo v pražských Letňanech odpálila první raketu. Raketa byla vytištěná na 3d tiskárně, jako návratový systém sloužila stužka a na workshopu se bastlil startér, který z 9V baterie hodí jiskru a zažehne na druhém konci 5m drátu raketový motorek firmy Estes.
O rok později jsem odpalovala další raketu, tentokrát v Alabamě v Huntsville ve Vesmírném a raketovém centru v rámci týdenního školení pro učitele Honeywell Educators Space Academy, kam jsem získala stipendium. Jednalo se o model rakety firmy Estes, kterou jsme stavěli a která nesla předem připravený “payload” – spájený telemetrický modulek na raspberryPi zero s akcelerometrem a gyro senzorem. To mi nadchlo, nebylo to jen “odpálení rachejtle”, ale data se záznamem letu a jejich následná interpretace.
Tenkrát bylo raspberryPi zero novinka, obtížně k dostání, tak jsem hledala lacinější alternativu. A také jsem hledala na internetu nějaký typ 3d tištěné raketky, která by telemetrický modulek unesla. A našla jsem Redneck rocket z tubusu od Pringls čipsů.
Pokusný start, vlastně dva, se uskutečnily na skautském táboře a vše fungovalo dobře, jen po druhém přistání to odnesl jeden ze stabiizátorů.
Také jsem si pořídila různé součástky, které jsem si myslela, že by se mohly hodit – arduino nano shield, modulek pro SD kartu, Gyrosenzor s akcelerometrem, bateriový modulek…
Ještě to léto mi kamarád na Letní škole učitelů v Lipnici pomohl zbastlit a otestovat první prototyp telemetrického modulu a povedený start v Lipnici 2017. Pak o něj projevili zájem naši fyzikáři na astronomický kurz pro 2. ročníky. Kamarád navrhl vlastní tištěný spoj a na další Lipnici jsme zahájili osazováním “sériovou výrobu”.
Na obrázku záznam telemetrie rakety Salt&Vinegar s Estes D12-3 motorkem. Hodnoty dávají smysl jen dokud raketa stoupá :).
S C motorkem raketa dosáhne kolem 60 m, s D kolem 130 m výšky, ale s ním už se deformuje PLA plast a hrozí vypadnutí nedopáleného motorku…
Pár táborových a lipnických startů a loni jsem poprvé rakety stavěla s dětmi na příměstském táboře v roce 2021.
Co budete potřebovat?
- návod je mezi soubory ke stažení na Thingiverse Redneck rocket
- stejně tak STL pro 3d tištěné díly, špičku i zátku tisknu s límcem
- pixlu od Pringles čipsů
- pruženku/gumu na propojení spodní části rakety se špičkou
- padák nebo igelitku a provázky na jeho výrobu
- modelínu na zatížení špičky
- kousek alobalu na oddělení motorové části
- kousek tepelné izolace, např. papírové ubrousky/toaleťák nad alobal, aby se nepropálil padák
- tavnou pistoli na lepení
- raketový motorek Estes C11-3
- odpalovací zařízení, lze koupit
- nebo rovný svařovací drát, izolační podložku, zážehové zařízení s alespoň 5 m dlouhým drátem
- volitelně telemetrický modul
- náhradní díly, kdyby selhal návratový systém
- bezpečné místo pro odpálení a pěkné počasí